Sunday, December 12, 2010

Tallinn, Estonia.

Penangist oli küll lausa pigem kahju lahkuda, kuid sealt viis mind buss öösel peale 5tunnist bussisõitu kuhugi Kuala Lumpuri külje alla kust erinevad ühistranspordivõimalused mind lõpuks kesklinna viisid.
Penangi pean kindlasti tagasi minema, kuna enamus väikesest saarest jäi avastamata. Ehk nii-öelda 'keskklassi saareke', korras tänavapildi-majadega jne. Heaoluühiskond - seda sõna mul polnud paar kuud võimalik öelda.

Kualast oli tunnine bussisõit lennujaama, kus mind peale mõnetunnist ootamist võttis peale lennuk, mis mind peale 13tunnist lendu Londonisse viis. Kõik sujus viperdusteta - totraim küsimus, mida ma kuulsin chech-in'i tehes oli, et "kas teil on inglismaalt edasisõidupilet olemas?" - et nagu "What?" Who cares?"
Kuid need küsimused jäid küsimata.
Ja üks huvitav fakt veel : KL'ist kella 15 paiku startides nägin mõne tunni möödudes aknast päikeseloojangut' - tõsi küll, a'la aegluubis, a'la 2x aeglasem vms(?). Huvitav on see, et esiteks, lennates lendasime nn 'ajast tagasi' - kusiganes me ka polnud, ei saanud kell mitte kuidagi nii palju olla, et päike oma tööpäeva lõpetada võis. Enivei, ehk sain millesti jube valesti aru, kuid päike kadus KL'i aja järgi nii 4-5pm'i kaudu ära (samas olles selleks ajaks ületanud juba mitmeid ajavööndeid 'tagasi' ei saanud kell olla enam kui peale keskpäeva vms. Igatahes, pean nüüd mõne targemaga kokku saama, kes seda ehk seletaks.
Võiksin lausa öelda, et KL - London puhul ei näinud ma 'valgust' kuskil 20 tundi :) Alles Standsted'ist Riia poole lennates, peale õhkutõusu :)

Öö veetsin Standsted'i lennujaama põrandal pikutades ja "Ehh, Uhhuuduur'i" raamatule viiendat 'ringi' peale tehes. Tunniks lasin silma looja ka. Londonist Riiga oli veidi enam, kui kahetunnine lend, probleemitu.
Riia Lennujaamas paar tundi mõkutamist ning siis ootas mind ees pea 6 tunnine bussisõit Koju, Tallinna :)

Ka see mõjus tõrgeteta ning oli üks lühemaid bussisõite viimase paari kuu jooksul (aja mõistes).

Olen nüüdseks nädal kodus mökutanud ja mitte just väga aktiivne erinevatel aladel olnud :)
Võtan vabalt. Tund tunni järel.

Pilte pole ka sorteerinud, kuid teen ära! (Saab) tehtud!

Ja ärge nüüd tunde viitke, et kokku lugeda, mitu korda ma sõna 'tund' selles postituses erinevates vormides kirjutasin?!

Aga nii mu tagasitee möödus - istudes ja tunde lugedes. Kui Penangi saabumise rongitunnid ka juurde lisada, siis...(ca 36) . Saate aimu.

Thursday, December 2, 2010

Penang, Malaisia.

Olen hetkel oma viimases peatuspunktis, Penang'is, P6hja-Malaisias. Veidi enam, kui 24tunni pa'rast lendab minu lennuk KL'ist Londoni suunas. KL'i j6uan teoreetiliselt ca 6 tundi enne lendu.
Ta'na on mu viimane ta'ispikk pa'ev selleaastast reisijaelu ja stressi (k6lab totralt?) , mida pikem sarnane reisimine endast kujutab.
Stressi all m6tlen eriti seda, et kui 'turvaline' reisimine on Lonely Planeti abil ja piisavalt netist koduto'o'd tehes (alates o'o'maja va'ljaotsimisest kuni...), siis ise pole ma selle pea 10 na'dala jooksul siin Lonely Planetit ega internetti mainitud asjade leidmiseks kasutanud, vaid suuremalt jaolt maakaarti ja suust-suhu liikuvat informatsiooni. Ehk siis (eriti alates Kambodsast) iga kord uude sihtpunkti j6udes on vaja esimese tunniga vaja seljakotid kuhugi maha panna ehk siis 'koht' leida, aga tund ilma kaardita ja oma sisetunnet ja'rgides v6ib va'ga kiiresti ja edutult mo'o'duda. Paaril korral olen peale tundidepikkuseid bussis6ite saabudes tundide viisi kuskil ringi tatsama, et midagi asjakohast ning mitte ylehinnatud kohta leida (samas aeg-ajalt on need odavamad majutused ka siiski ylehinnatud)

jne :)

Yhes6naga, olen siin viimased pea 10 na'dalat reisinud ilma otsese eelmainitud ettevalmistuseta (lihtsalt ei viitsinud), kuid kokkuv6ttes na'gin vast ikka enamjaolt samapalju (kohati ma'rksa enamgi), kui koos 'sellega'. Jne.
Pole selline reisimine just va'ga kerge midagi, kuid samas lihtsalt p6nevam. Aga aitab ehk kurtmisest? Olen seda viimasel ajal, kuigi erinevatel teemadel, juba liiga palju teinud.

Samas, ehk on see ma'rk, et peale 25te kuud on mul vaja kuskil 'aeg maha v6tta'? Ja''le paras nali, eks? Et pigem v6iks ju reisimisel all 'aja maha v6tmist' m6ista. Aga ei, natuke seda ja natuke teist on ju teada-tuntud valem. Hetkel aga on reismist olnud enam, kui 'natuke', niiet...

---

Penang iseenesest on lahe merea'a'rne 'india' - kuigi reaalse 'India' m66tu va'lja ei anna - liiga viks ja viisakas ja 'mitteha'iriv' (?). India vuntse na'eb ta'navail pa'evases-6htuses la'rmaka india levimuusika taustal kempslemas enam, kui malaislasi. Ja yldse - tegelikult pa'ris p6nev linn - siia tahaks tagasi tulla. Va'hemalt pa'evase mulje ja'rel. Mis siin peale atmosfa'a'ri veel on, saan ta'na kuni pea-aegu kesko'o'ni avastada.
Hahaa, Bangkok'ist m6ni tund enne rongis6itu 6nnestus mul ta'naval tollesama eestlasega kokku p6rgata, kellest ma m6ni peatykk tagasi Laoses kirjutasin. 'Kolm on kohtu seadus' - oli yks paljut6otavamaid m6tteid, mis 6hku ja'i.

Tai ja'i selleks korraks ainult transiitmaaks, sarnaselt Malaisiaga. Yritasin siin just maps.google'i abil kiirarvutusi teha ja hetkel kyyndib number enam, kui 5000'km-ini...ja see on veel yldjoontes. Kambodsast v6iks veel 500km'it vabalt lisada ja samapalju Laoses kindlasti jne. Kodus olles proovin ma'rksa ta'psema reisiplaani'puust ja punaseks' siia yles panna.

Blogist muide seda, et vast ja'tkub seda oma kuu-kaks va'hemalt. Proovin seda nii-o'elda pildiblogina ja'tkata - paremad pildid va'lja valida ja siis pildiallkirja na'ol kirjutada sellest, mis eelnevalt va'lja ja'i. Ja ehk yldse veidi alternatiivstatistikat ka va'lja m6elda? Jne.
Ehk siis ja'a'b elama.

Sunday, November 28, 2010

Pilte Laosest, vol 1.

Esimene pilt (juba valetan) Laosest. 4000 saart. Ning pildil saabumine Don Khone nimelisele saarekesele. Pildistamisel ja'i selja taha esimene saar, Don-miski.


Ei tea, kas need Mekongist va'ljaulatuvad kivimyrakad la'hevad ka sinna 4000 saare alla? vast ikka. Igatahes, ja'rjekordne (tegelikult mulle Laos esimene, kuid kirjutan pildi allkirju vastupidises ja'rjekorras) kosk tollel 'teisel' saarel kuhu ma esimesel pildil sammun.

Riisip6ld. See 'teine' saar oli igatahes kyll lahedalt maala'hedase atmosfa'a'riga. Nn kylaelu, naeratavad kohalikud jne.


Paikeseloojang Mekongil baari terrassilt. Vasakul on see 'teine' saar (Don Khone) ja paremal see 'esimene' saar.



Mitte just tiheda liiklusega kylatee.



Yks 4000-st saarest? :) Saarte arv varieerub aastaajast (veetasemest).



Ainus pilt (minu jaoks syrrist) Paksongist. "Coffee' koht kuulub hollandlasele ning on ka pea ainus turisti kohtumispaik. Rentis tema ka jalgratast, kuniks yks kohalik selle rentis ning senini sellega kuskil ringi tiirutab.


Ja siin ta on - Bolaven'i platoo suurimaid vaatamisva'a'rsusi - kosk, mille nimes enam kindel pole, kuid selle k6rguses olen kindlam. 120-ne meetri kanti.


Yks Bolaven'i platoo koskedest, Paksong.


Vasakul pakk Laose suitsu (nii 3000KIP'i) ja paremal Laose (kondents)piimakohv. Kambodza kohvist ma parem ei ra'a'gi.


Ta'navavaade Savannakhet'is.


Kuidas nad ikka yritavad analoogseid silte omal ka'el valmis teha... Va'ga huvitavaid versioone kohtab. "something' all m6eldakse wc-paberit siiski.


Turuvaade Savannakhet'is.


Pepsi, Savannakhet. Viimase aja lemmikpilte.


La'a'ne turismikultuuri m6jutused vististi.Vientaine.

Ei tea, kui iidne too sammas on, aga siiski pa'ris huvitav. Ja 6htusel ajal 'haihtub' see pimedusse, kuna mingit valgustust seal ymbruses pole. Ainult pa'evane vaatamisva'a'rsaus ja 6htune kompamisr66m.Vientaine.

Munkade 6nnepa'evad. Vist Vientiane saabumise teisel pa'eval oli yks suur paraad, kus rahvamass munki suurte rahapuude jms toetuse na'ol ta'naval saatis. Mungad elavad yldse pa'ris ha'sti - ei saa midagi o'elda.Vientaine


Hetkel ei oskagi o'elda, kellega tegu, kuid postisioonist v6ib va'lja o'elda, et ta vaatab Tai suunas ning hoiab tereka'tt.
Tai poolt vaatab vastu ja sirutab ka'e tyhjus. Ju siis tuleb sellel kujul veel oma 'naabripoissi' pikemalt oodata (samas mingi aktuaalse vihavaenuga ka just Tai-Laose vahel tegemist pole).Vientaine

Purskkaev kuskil Tai piiria'a'rsel alal.Vientaine


Vaade v6idusamba (parem pilt allpool) 'katuselt' kesklinna suunas. Ylesminek maksis 3000 KIP'i aka alla poole dollari. Vientaine


Veidi kesklinnast va'ljas olev tempel. Yks kolmest enam-va'hem k6rvutiolevatest. Vientaine.


6htune turg lahedas pa'ikeseloojanguvalguses.Vientaine.


'World Peace Gong'. Meie rahvuslipp pole just nii peidus, kui algselt karta v6iks - ysna 'p6hjas'. Vientaine.

V6idusammas 6hturyys, Vientaine.
Tteisel' ja 'kolmandal' korrusel sealsamas samba sees on turg. Ysna kummalise paigutusega turg, ytleks.
Ja pildisissekandest allpool ja'rgmises postituses on veidi juttu olevikust ka. Oih, olevik muutus juba minevikuks...

Nong Khai, Tai.

Viimased pool na'dalat olen ainult tagasiteel olnud ja edasinegi on tagasi - kuni KL'ini. Veel vist 6 pa'eva (5 o'o'd) aega ja poolteist tuhat (rongi)km'it .

Luang Prabang, kus eelmise sissekande tegin, ja'tkus nii, et ja'rgmine pa'ev v6tsin ma'gede(no ok, kyngaste)kartusest v6imu saades ja'lle ratta ning kimasin teist kaugemal olevat koske imetlemas. Kusjuures algselt ei plaaninudki sinna end va'lja vedada, aga asi sujus ma'rka lihtsamalt - ka kyngaste yletus jne. Ja siis viimane pa'ev veel rentisin uuesti ratta ja tegin ka'ttemaksu oma esimesele kynkale, kes mind esimesel pa'eval tappa yritas.
Niiet kokkuv6ttes Luang Prabang oma ilusas va'a'rkas kesklinnas ei kujutanud minu jaoks peale spordi ja liitrite higi mitte midagi muud ette.
Kui perepuhkusteks la'heb, siis soovitan lapsed Vanvieng'i saata ning las vanemad puhkavad oma na'rve (ma'rks kallimas) Luang Prabangis.

Luangist k6rini saades otsustasin veel viimase uue sihtkoha va'lja otsida ning selleks sai Phonsavanh peale 7tunnist ma'gist minibussis6itu. Tee oli ikka ma'gedes - ja ikka va'ga huvitav rattatrass - ning viis meid ylesma'ge isegi siis, kui tegu allama'ge minekuga oli.

Igatahes, Phonsavanh - ja'rjekodne platoopealne linnake k6rgusega 1070m (siiski syrr, kuid va'hem kui Paksong), mille kylje all oli Laose yks suurimaid turisti vaatamisva'a'rsusi - The Plain Of Jars. Ehk siis vanad-vanad kivist meisterdatud suured anumad/vaasid vms. Mis selle idee algselt tekitas, on mulle ebaselge.
Ahjaa, Phonsavanh'i j6udes pani 7metunnine bussis kontitsioneeri m6ju keskpunktis istumine mu tervisele parja p6ntsu - kaks pa'eva olin voodihaige (kylmetus) ning nohu kannan edasi hetkelgi (ongi hea - koju j6udes ei saa Eesti kylma kliimat syydistada, vaid olen juba enne haige)
:)
Ta'nu tervisele venis mu sealolemine ka veidi pikemaks ning ringi sain vaadata alles 3l pa'eval, kus siiski poolhaige olles ratta rentisin ja mingi 70km'i ymbruses la'bi kihutasin. Plain of Jars sai ka yhes osas a'ra na'htud (kolm platsi on seal selle all) ning erilisi emotsioone just ei tekitanud... A'ge, aga ei midagi muud. Rattas6it oli a'gedam.
Muide teisel pa'eval kylalistemaja vahetades tuli hiljem va'lja, et minust ja'rgmine kylalistemajja chech-in'i tegija oli eestlane. Niisiis - (asukoha all m6eldes) ysnagi 'pa'rapersses' olles 6nnestus mul siiski kaasmaalast kohata (enne seda ainult yhel juhul yhte eesti-soome noorikut Sihanouk Ville's, Kambodzas) Tegu oli siis paljureisinud (ning hetkel sooloturist olev) eduka va'ikeettev6tte peaga. Va'ga huvitav ja paljukogenud sell.
Peale Phonsavanh'i ainult tagasi - pa'ev Vangviengis, pa'ev Vientiane's ja Taimaale j6udes v6tsin omale pa'evase puhkuse Nong Khai's (toimus pesupa'ev!) ja homme Bangkokis jne.

Friday, November 26, 2010

Kambodza pildid, vol 2.

Reeglid S-21 'kinnipidamise'vanglas.


Kambodza raudtee agulis (v6i vastupidi). Kesklinnast m6ni km va'ljas. Peahoone oli kyll remondis, niiet ja'a'b vaid loota, et kunagi la'hitulevikus saab raudtee ja'lle avatud (hetkel pea kymme aastat suletud? va m6ni va'ike l6ik Battambangis vms kohas)).



Vaade Rabbit Island 'i nimelise saarekese ma'elt. Pa'ris tippu ei j6udnudki (m6nikymmend meetrit ja'i puudu) - la'ks liiga dzungliks.


Janune rannakylastaja.


The Golden Lion Circle Sihanoukville 's. Pole just parim pildistamisnurk, kuid l6vid elegantsemaks teiste nurkade alt ka ei la'he. Hahaa, ja Laose 'analoog' on ka hea - kannatust!


'Tivoli Tuur' kolis Sihanouk Ville. 6htul pandi masinava'rk to'o'le ka.



Ysnagi huvitav juga (ning ymbrus yleyldse) Sihanouk Ville la'heduses. Teel sinna oli keset kruusateed kaugel peateest mingi putka, mis 'teemaksu' kysis - 4000Riel'i (aka 1 usd) per face.
Na'gusid oli kolm ning peale va'ga yhepoolset la'bira'a'kimist (niio'elda maksuametnik ei osanud inglise keelt) saime hinnaks 1000 Rieli per face. Ja hetkekski on igasugune analoogne turisti 'maksustamine' mul juba nii siibrisse ajanud, et...



Kurikuulus rannakuurort nimega Sihanouk Ville. Selliseid kortereid, nagu sel pildil oli seal palju rentimiseks-myymiseks pakkuda - aga kellele? See kysimus on seal vist aastaid 6hus olnud, nagu sellelt pildilt la'bi kumab (loodetavasti). Kui 6igesti ma'letan, oli selle maja k6rval veel kaks-kolm 'venda' , mis k6ik (v6i suures enamuses) samamoodi omanikke-rentnikke ootasid. Hinna kohta kysides peale naeratuse mingit vastust ei saanud - ja'rjekordsed kommunikatsiooniprobleemid kus seekord, irooniliselt, ei suudetud isegi sellel 'a'ritasandil' keelt ra'a'kida.


Vaade mille kohta ma palju enam ei ma'letagi - vast oli pildistamisel mu selja taga juga. Koh Kong.


'Mongrose Forest' , asukohaks Koh Kong Tai piiri a'a'res. Selline soine pinnas, t6ena'oliselt on veetase ta'naseks pa'evaks veelgi madalam.
Ysna turistivaene koht koos kallite so'o'gikohtadega, va'ikeste ma'gede (kyngaste) ning m6ne huvitava kosega.


Veel yks pa'ikeseloojang. Viimane 6htu Phnom Penhis (jah, see t6esti viimane).

Wednesday, November 17, 2010

Vientiane, Laos

Va"heke juttu ka siis, enne kui on liiga hilja tagantja"rgi kirjutama hakata.

Vientiane'i (Laose pealinna) saabusin peale o"ist bussis6itu Savannakhet'ist. Buss, millel nimeks 'magamisbuss' kujutab endast bussi, milles on istmete asemel puidust kahekordsed narid. Yks nari kahele inimesele - peale v6imaluse pikali olla ja teki-padja muud mugavust lisaks mainida pole :) Ja kui naabriks satub veel kaalukam tegelane, siis...
Bussis6it oli iseenesest veidi va"hem 'va"rvikam', kui Savannakhet'i saabudes.

Vientiane on uskumatult la"a"nelik kapital - lausa uskumatu. Seal taasavastasin, et maailmas on ikka palju enam automarke, kui Kambodsas na"gema olin harjunud. Palju va"iketa"navaid, va"ike(raamatu)poode jne...Swedish Bakery, Skandinavian Bakehouse, ja k6iksugu muud euroopa ko"o"gid olid ilusti esindatud. Turistile m6eldud hinnaklassiga ka.

Igatahes sinna j6udsin hommikul kell 6 ning peale paaritunnist varahommikust kylalistemaja otsingut leidsin isegi oma 'koha' - kuid juba selle paaritunnise orienteerumisel j6udsin ja"reldusele, et Vientiane ikka t6sine la"a"ne turisti meka. Selle paari tunni jooksul na"gin turiste sama palju, kui Kambodsa kapitalis Phnom Penhis na"dala peale kokku. V6ib-olla liialdus, kuid ehk siiski pigem mitte.

Novembrikuus ta"histab kapital oma 450 aastapa"eva pealinnana. Pa"ris suur aastapa"ev, v6i mis? Ja siis kui mina seal veel olin, alustas suur rahvusvaheline kohtumine 'Kybarpommide sisuline deklaratisoon' teemal (?? - mul pole lihtne seda 'Declaration on Cluster Munitions' lahti seletada), mis sisaldas endast 118 riigi kohtumist. Alates 9nda novembri hommikust olid k6ik pealinna peateed terve pa"eva lahti-kinni ja liiklus oli ysna koomiline. Igatahes, kolme pa"eva jooksul sai neid politseieskordiga delegatsiooniautosid pea iga kymne minuti tagant vuramas. Linnapilt oli pa"ris kena - ysnagi korralik ning 6htuti on peaalleed ilusti a"ra ehitud ning nii paariks-kolmeks pa"evaks pa"ris p6nev avastada. Palju kuulsaid templeid jne.

Peale poolt na"dalat Vientianest leidsin oma tee ka 'Vangi'. Oli va"ltimatu lahendus, aga noh - vahel ikka juhtub. Vang'i all m6tlen Vangviengi - lihtsalt Vang(la) k6lab huvitavamal.
Puhas la"a"ne - restorani menyydki olid suures osas la'a"ne ko"o"k - mul oli ses osas suva - riisi hetkel syya ei suuda)

Vang(la) on siis ja"rjekordne imeilus, kuid va"ga 'plekilise' reputatsiooniga turismimeka. Keskmine turisti vanus v6is olla vabalt < 25. Niiet jah - va"ga nooruslik sihtpunkt. Mis selle koha nii populaarseks noorte seas teeb? Vast suures osas imeilus ma"gine loodus ja p6nevad va"ikekylad, mis suuremale osale neist noortest avastamatta ja'a'bki, kuna sealne populaarseim turistiatraktsioon nimega 'Tubing' ja'a"b ette ning kujutab endast ma'rksa lihtsamat ajaviidet, kui ehk algselt plaanitud.

'Tubing' on siis 6hku ta"islastud lohviga j6eka'a'rust allalaskmine. K6lab ysna su"u"tu meelelahutusena, kuid praeguseks hetkeks on see va"ike 3km'ine (a"kki pooletunnine peatusteta s6it) ta"is kaldaa'a"rseid baare, kus siis klaasikese alkoholi taga l66gastuda (baaridest visatakse sulle isegi ise ko"is, et ikka ilusti baari j6uaksid) saab ning sestap on suurem osa Tubingu l6petajatest (distantsiks 3 v6i 4 km'i allaj6ge ning selle jooksul alguspunktis baare pea iga paarisaja meetri takka) Vangvieng'i j6udes ysna alkoholist segi (keskpa"evane tubingu seanss algab umbes 13.00 ning l6ppajaks on pimeduse saabumine aka umbes 18.00). Ehk siis k6va 5 tundi raudselt baaris joomist ja peale selle veidi 'tuubingut'.

Kuigi iseenesest oli t6ena"oliselt idee hea (tubing), siis praeguseks on see puhas la'buturism. Peale tuubingut on 6htused ta"navad va"ga nukker vaatepilt - enda masendavaim situlatsioon, mida peale minu na"gid ka paraku kohalikud Laolased oli selline, kus purjus la'a"ne paarike ma"ngis mingit 'ma"ngu', kus siis tydruk oli neljaka"pukil ta"naval ning mingin plastika"mber peas ning siis kutt yritas a"mbrit peast jalaga a"ra lu"u"a - peale a"mbri sai ka tydruk loomulikult jalahoobi pa"he. Ja k6ik see v6ttis aset yhel peata"navatest enne kesko"o"d keset kohalikke ta"navakaubitsejaid ja keda iganes.

Lihtsalt yks sitt na"ide, kuid ma kujutan ette, et kohalikud na"evad sarnaseid olukordi 6htust-6htusse. Ku"lla minnes v6iks oma kodused kombed maha ja"tta, v6i muidu kaotab reisimine yldse oma m6tte. Neid lollakaid la"buma"nge v6iks ma"ngida oma tagahoovis, mitte sealt va"ljas.
ja muide huvitavaid na"iteid-jutte la"a"nelaste sealsetest ka"itumisnormidest on veelgi.
V6ib ju m6telda, et ja"rjekordne moraalitsemine, kuid jalaja"lg, mille keskmine la'a'ne turist ja'tab (yleyldse, kuid eriti siia!), on pa"ris pirakas - ning on ka palju 'asju', mille peale too jalg ettevaatamatusest astub.

Muide tubinguga on ka kaudselt seotud mitmeid surmajuhtumeid, millest va"rskeim v6ttis aset m6ni pa'ev enne minu sinnasaabumist, kus 22aastane rootsi poiss kaotas oma elu. Vaevalt, et just tuubingu t6ttu, kuid t6ena"oliselt kas siis kuskilt platformilt ko"iega alla sadades vms. Ei tea, mis ta"pselt juhtus. Aga 6nnetusi juhtub ning suures osas just tuubinguga seotud 'ajaviitmisel'. Piisavalt on ta"navalkargutajaid v6i kipska'si-jalgu na"ha. V6i marrastusi vms. Loomulikult v6ib peap6hjus ka vahel muus olla, kuid yldjuhul...alkohol ja tubing.
Igatahes jah - Vang(la) on vaatamata on imeilusale ymbrusele turistide populaarsuse t6ttu ysna p...sses vaatamisva'a"rsus.

Ise tubingut ei teinud, ning leidsin veel m6ne backpacker'i, kelle seisukoht tubingu kohta oli sama.

Tubingu asemel rentisin jalgratta kolmel pa"eval ja s6itsin kuskil sadakond km'i la"bi, enamuse ajast kruusateedel, kus kogesin/na"gin kordi enam, kui keskmine minuvanuses 'tuubitaja'-turist.
Ymbruses on oma tosinkond koobast, kuhu veidi enam, kui dollari eest sisse saad minna, aga siis osta-rendi omale ka mingisugune lamp. Ise olin yhes sellises koopas kuskil 45 minti giidiga. la"ksime nii kaugele, kui otseselt jala minna sai.
Koopad, maalilised ja mitte eriti suure liiklusega kruusateed, pisikylad, inimesed... On ta"itsa v6imalik a"ra na"ha killuke ilusat ja positiivset reaalset Laod ja seda just mitte yldse kaugel Vangviengist. Ymbrus muide oli ta"is ma"gesi k6rguses 300 -1300m.

Ja Vang(la)st va"lja saades v6tsin suuna Luang Prabang'i, mis asus eelmisest kohast 250km'i kaugusel p6hjas. 250km'i = 7 tundi minibussis, kuid mu senise elu p6nevaim teekond - yles ja allama"ge. Algselt m6tlesin, et rattaga oleks huvitav see distants la'bida (6htuks m6nda hea vaatega keset p6ldu asuvasse onnikesse hiilida ja ja"rmine varahommik edasi kihutada).

Kuid peale eilset, kus ratast rentides ka"isin ja"rjekordseid koskesid vaatamas ning teel oli yks ehk sajakonna m'i k6rgune ma"gi, mida kaks korda yletama pidin, pole ma oma eelnevas rattaidees enam nii kindel (mitte ainult aja kysimuse t6ttu, kuid fyysilisust arvesse v6ttes). Ei ole t6esti lihtsamate killast mingi va"ikse-keskmise kaldega maanteid kymnete kilomeetrite jagu ylesma"ge s6ita. Samas, allama"ge sai isegi m6nest motikastki mo"o"da kihutatud.
Ta"na on 'puhkepa"ev' ning homseks proovin veidi kaugemalgi a'ra ka"ia.

Aga jah, Luang Prabang - ma"krsa soliidsem (suur)linnake, kui Vangvieng, kuid ja"llegi t6sine turistilinn. Koopad ja ma"ed ja templid ja j6gi.
Niisiis - j6udsin minevikust olevikku, kuid hetkeks pea juba arvutist soe ning m6ttel6ng on ammu a"ra kadunud.

Saturday, November 13, 2010

Kambodsa/ Kampuchea pildid vol 1.

Wat Phnom'i nimeline k6rgeim punkt Phnom Penh'is. K6va 28 meetrit, mis ja"rgneb yhe dollarili pileti soetamisele. Pilet on ainult turisrile! M6tlesin, et suva ja ostsin pileti asemel 6lle. Usun, et va'a"rtusaste on ysna sama.


The Killing Fields, Phnom Penh. Too ilus ja nukker hoone sisaldab ei enamat ega rohkemat, kui sellelt territooriumilt leitud inimkehaosi, valdavalt pealuid. Yks va"ga ha"iriva ajaloo ja atmosfa'a'riga koht.


Mahutuvust kasutatakse alati maksimaalselt a"ra. V6ib ajuti ka terve peret - kahte ta"iskasvanut ja kolme last yhe moto peal na"ha. Ja tuk-tukke, millest ma tolle pildi v6tsin, kasutatakse yldjuhul ka kolimisteks ning ka enam, kui tosina isiku transportimiseks. Mis iganes liikuva masina peale mahuv alati ta"pselt nii palju, kui mahub!


Pargivaade Iseseisvusmonumendi la"histel.


Igavlevad politseinikud ausamba valves.


Tempel ma"nguhoos laste taustal.


Lakeside'i ta"navapilt. Kui Lakeside'lt Riverside'le minek oli, siis motot v6ttes k6las rihti peas mingi lollaka klubihiti refra'a"n "...to Riverside, motherfucker!' - hea veel et suu selliseid ka"sklusi ei edastanud ning eneseva'a"rikus sai sa"ilitatud.
Aga jah, on ka selliseid ta"navaid, mis vihmahooajal kohalikele ikka k6va peavalu tekitavad. Kuiva jalaga la"bimatu. Aga see pole enam probleemiks - paari kuu pa"rast see ala haihtub ning inimesed ning nende a"rid aetakse ilma erilisi nn 'kompromisslahendusi' pakkudes lihtsalt va"lja.


Toul Sleng'i genotsiidimuuseum aka teise nimega S-21. 'Eluruumid' on vist va"ga vale o"elda, niiet nimetame neid parem kinnipidamisruumideks (kuigi viimased elupa"evad veedeti siiski neis ruumides, selliste seinte vahel).


Kurb va"ljavaade S-21 nimelise piinamisvangla asunikele. Aknad olid okastraadistatud vangide v6imalike enesetapukatsete va"listamiseks.


Liiklus Kambodsa moodi. Kuigi ise elasin terve pa"eva ratta seljas ilma 6nnetusteta yle. Ja need motod mis esiplaanil on olid mu lemmik liiklusvahendiks, s6ltumata nn ohuastmest.


Phnom Penh' i olympiastaadium! Hetkeva"limuselt meenutab see mulle kunagist Tallinna Velodroomi yldplaanis. Ysna a"ge ja syrr vaaramisva'a"rsus. Eriti meeldib mulle too sinine vaateplatform tribyyni ylemises vasakus nurgas.
Saadion on 6nneks ka va"ga aktiivses kasutuses. Alates v6itluskunstidest kuni aeroobikani va"lja.


Vaade backpackersi r6dult Lakeside'i nimelises m6nusas linnaosas. Kesklinn ja'a"b vasapoolsest pildiservast ta"pselt va"lja. Va"ga m6nusa atmosfa'a'riga rajoon, Paraku kyll mitte kauaks, kuna valitsus otsustas ja"rve kinni katta ning terve ymbruse maatasa teges suurele kaubanduskeskusele ohverdada. Phnom Penh kaotab selle la"bi oma k6va 30% p6nevusest ning astub suure (ja igava) sammu edasi enda la"a"nelikustamisele. Sellist vaadet te ja"rgmine aasta 6llek6rvale enam kahjuks nautida ei saa.


"Gecko on the moon". Geko on mu lemmikloomaks nyydseks saanud. Ja see, kuidas nende ha"a"litsus ta"navatel kajab... Ge-ko... Ge-ko... Ge-ko.


Vihmasadu Kambodsa moodi: peale pooletunnist sadu olid pooled ta"navad pool pa"eva sarnases seisus, ning asi la"ks m6ni na"dal hiljem isegi hullemaks.


Maaliline pa"ikeseloojang enne tormi Rabbit'i nimelisel saarel.


O"ine magamisase, kuid too iga paari sekundi ragant kostev lainetemu"hin peletas unemati a"ra.


Rabbit Island.
Paadisild jalutuska"igul ymber saare. Saare teine pool oli ma"rksa turistivaesem ning p6nevam oma uimaste kalasadamate-kyladega.



PS - Pildid on ysna kummalises ja"rjestuses ehk - 'positiivsed' ja 'negatiivsed' segamini kuid nii see kukkus va"lja.

Ta"nalaetud piltidele eelnenud Malaisia ja Taimaa pildid on vast igavamad, kuna mul polnud lihtsalt piisavalt aega sisse sulanduda. Praeguseid pilte pean ma"rksa paremateks eelnevalt kogetu kirjeldamiseks, kui eelmisi.