Kuna seis on selline, et hommikuso"o"giks 'lakun na"ppe', siis ta"nase seisuga lahkun siit l6una poole. Mis ees ootab, on segane, kuid koht on autos olemas. Reisiseltskonnaks paar allesja'a"nud tegelast, kellega siia ku"u'ti sain.
Hetkel v6ib ku"u"niliselt t6deda, et uskumatu, kuidas asja(olu)d Perthi j6udes muutunud on. Lausa uskumatu.
Kuid mis siin ikka - kahju ku"ll lahkuda hetkese seisuga. Samas, eile sai to"o"intervjuul ka"idud ning to"o" just farmito"o"st raskem ei tohiks olla, kuid intervjuu oli kummaliselt s6bralik - niiet sellele eriti ei panusta.
Jajah - seis pole just hea, kuid tuleb t6deda, et va"ga halva seisuni on veel piisavalt pikk maa minna!
"Hit the road, Jack, i don't want to see you no more - no more - no more..."
Tuesday, March 30, 2010
Wednesday, March 24, 2010
Pildid siis.
Tormi algus...
... rahe ...
... tuul ...
... teine torm...
... ja ja"rgnev on k6ik peale teist tormi...
... rahe ...
... tuul ...
... teine torm...
... ja ja"rgnev on k6ik peale teist tormi...
Seda tahtsin ka veel lisada, et ta"nases kohalikus lehes on suur artikkel La"tist, eeska"tt Riiast. Igasugu La"ti andmete k6rval ilutseb lehes Eesti lipp.
Ja siis m6nes bussipaviljonis asuv ja"a"tisereklaam (? - st suures plaanis on ja'a"tis ja mitte midagi muud) tektiga : "It's hard to have GAYTIME on your own" (kirjapilt muutmata). So, who wants to join?
Tuesday, March 23, 2010
Perth.
Jaa, ilus linn on - nagu lugematutest suudest kuulnud olen. Samas, linn, nagu suurlinn ikka. Ja noh aitab ka juba "oh-kui-ilus-(suur)linn''-adest, eks? Liiga palju s6na "ilus" kasutades kaotab s6na enam ja enam oma va'a"ringut.
Samas, kole ka pole :P
Mis siis teoksil? Paevaplaan on seni umbes selline va"lja na"inud - a"rkan, raamatukokku tasuta internetti, linna peale/hostelisse, raamatukokku tagasi (arvake a"ra, miks?), siis kuhugi x-kohta ning ehk 6htul ja"lle netti. Nojah, vahel so"o"n ka midagi.
Fremantle, mis on kuulus Perthi (p6him6tteliselt) a"a"relinn, sai ka kord veidi avastatud. Selles linnas pruulitakse Austraalia tippu kuuluvaid 6llesid. Ja noh k.a. va"ikepruulijad, kes oma pruulikodades tasuta tuure teevad : 6lu ku"ll u"ldplaanis tasuta pole - va va"ike klaas m6nes pruulikojas mekkimiseks. Muidu hubased minibaarid/pruulimajad. Nagu na"iteks "Mad Monk".
Tuntuim massi6lu Fremantlest on "Little Creatures". Selle bra"ndi t-sa"rgil pesitsev slogan, muide, k6lab pa"ris lahedalt selles alkoholi liigtarbivas maailmas. Hu"u"dlauseks siis "Drink a Little" - vaevalt see ku"ll kedagi tagasi hoiab.
Kuid nende pruulimajast : selge oli see, et raha neil oli ning seda on pruulimaja kodusemaks/hubasemaks tegemisel k6vasti sisse pandud - kuigi minu arvates piiri u"letamata. On t6esti va"ga m6nus ja hubane koht. Ehk veab ja saan tulevikus seal pu"hapa"evi 6lleklaasi taga raamatuid lugemas veeta.
K6lab veidi imelikult jah, mis teha.
Idakaldal on troopiliste tormide/orkaanide aeg, ning P6hja-Queensland valmistus juba veidi pikemalt tormiks (vist Postimehe internetisait vahendas ka mingit sellist uudist m6ni pa"ev tagasi) siis Perth sai siinseks tormiks valmistuda ainult m6ni tund.
U"leeilsega sai siis Perth'i "kuiv hooaeg" la"bi. Nagu kuulsin kohaliku ka"est, polnud siin pea 120 pa"eva sadanud.
Ise j6lkusin samal ajal parasjagu a"a"relinnas kaameraga ringi. Vedas, et mitte avalikus pargis vms. Niikui tormiseks la"ks, m6tlesin, et la"hen avaliku grillimise jaoks m6eldud varikatuse alla, kuid kui tuul mu k6rval olevat korralikku vineerplaati nihutama hakkas, siis m6tlesin u"mber ning otsisin paremat varju parlamendi hoone juurest. Enne, kui korraliku katuse alla sain, suutsid esimene rahe juba mind pommitama hakata. Kuid vedas -sain katuse alla. Rahe, mis nii paariku"mne minuti jooksul alla sadas ning tuul, mille kiiruseks m66deti kuni 120km/h tegid veerand tunniga sellise kaose, et ise ka ei usu. Rahe, mis kohati oli ka golfipalli suurune, m6lkis/peksis klaase sisse pea tuhandel autol (kuid samas ei kuulnud, et u"kski inimene va"ga t6siselt viga oleks saanud) ja tuulest ra"a"kimata.
Va"lgushou oli ka maailmatasemel, kuid va"ljas oli liiga valge ning pea v6imatud pildistamistingimused. Peale tormi langes temperatuur 30 kraadilt kuskil 24ni, ehk siis va"hem, kui poole tunni jooksul. Ta"navad olid tu"hjad, teed kaetud puuokste-lehtedega - polnud lihtne autoteed k6nniteest eristada/pru"gikastid pikali...
Sellele vaatamata otsustasin hosteli varjupaika minemise asemel edasi liikuda. Ja ja"llegi j6udsin 6igel ajal veelgi 6igemasse kohta - nimelt heale vaateplatformile, kus na"gi nii linna, kui ka selle u"mbrust. Lahe oli seda tormipilve lahkumas na"ha... kuid nagu u"sna pea selgus, tuli teiselt poolt ja"rgmine. Selle pilve va"ljana"gemine oli juba u"sna ulme - va"rvuselt meenutas nagu "ujuvat ja"rve vms" - sinakasroheline.
Ja"lle - kibekiirelt katuse alla. Seekord juba hea vaatega. Veerand tunniks kadus linnapanoraam lihtsalt a"ra - polnud na"ha eiu"htegi tuld ega hoonet. Ka vaateplatformi la"hedal olevat kiirteed polnud na"ha. Ainult meeletu vihm ning lakkamatu a"ike - polnud ka mitte midagi muud kuulda.. Eriti pilte va"lja ei tulnud, kuid jah - ehk 6nnestub veidi hiljem teile m6nda na"idata.
Kestis too mo"ll seekord veidi u"lepoole tunni ja l6ppes ta"pselt enne pa"ikeseloojangut. Ja sellest momendist hakkasin na"gema va"rve, mida vaevalt kunagi enam na"en. Kuidas viimased pa"ikesekiired k6rghoonetele, mida a"ike just veidi varem paitanud oli, peale paistsid.
Heh, ega jah- k6lab ja"llegi vist imelikult, kuid mis seal salata - midagi sellist pole ma varem na"inud ja vaevalt kaenam na"en. Vaat, et senise elu v6imsamaid vaatepilte.
...ja kuidas pa"ike a"ra kadus, taevas punaseks la"ks, vikerkaar va"lja tuli, mille m6lemat otsa na"ha oli, selle vikerkaare taustal kauguses olev a"ike...
Ah, aitab ka - minu jaoks on selle tormi6htu pildid mu kaamera senised parimad.
Ja siis, kui tagasi minema hakkasin, hakkas ja'lle sadama ning linnast ka"is u"le kolmas a"ikesetorm (va"ikene) ja temperatuur oli m6ne tunniga langenud 30lt 18le. Su"gis?
Sellist tormi polnud kohalikud aastaku"mneid na"inud. Ja ka mina mitte.
Saturday, March 13, 2010
Adelaide - Perth.
Kustutan parem eelmise postituse a"ra ja proovin l6puks uuesti midagi kirja panna.
Perth'i (mis on va"hemalt Austraalia ja t6ena"oliselt ka maailma isoleeritumaid miljonilinnu - ja"rgemine suurlinn on 2000km'i kaugusel jne) j6udsin peale 8pa"evast teekonda. Nii-o"elda kurvilised teed l6ppesid Western Australia/South Austalia piiril a"ra ning tee asendus pikkade sirgetega (k.a. Austraalia pikim teel6ik - 146km'i otse) ning iga 150km'i tagant kaamelite, ka"ngurute ja emude eest hoiatavate liiklusma"rkidega. Ja loomulikult Nullabori platoo - puud olid harulduseks ning horisondini na"gi lihtsalt virvendavat tyhermaad.
Pa"ikeseprillid, mille Austraaliasse j6udes endale hankisin, ning mis oma olemasolu igati 6igustanud on (eriti igavate va"rvivaesete vaadete va"rviku"llasemaks muutmise eest) kaotasid Western Austraaliasse (WA) tulekul oma v6lu veidi - siin on liiv ja pinnas ilma pa"ikeseprillidetagi punakaspruun ja va"rvilisem.
O"o"bisime alati nn vabalt pinnal, kus keegi "majutuse" eest raha ei ku"sinud. Kaks magas autos, kaks telgis. Pooltel kordadel olime siiski ookeani k6rval, kuid juhtus ka suvalise kruusatee k6rval o"o"bimisi. Ka"ngurud, ussid ega emud ei tu"litanud.
Vaatamata sellele tagasihoidlikele elamustingimustele olid nii m6nedki (ka nt avaliku peldiku k6rval) ku"psetatud l6unad/6htuso"o"gid paremad, kui muinasjutt.
Reisi jooksul ka"isime pea iga pa"ev rahvusparkides (kuigi too rahvuspargi su"steem on ku"ll ku"sima"rke tekitav - iga rahvuspargi ku"lastus maksab 8-11 dollarit. On v6imalik ka nn aastane pa"a"se rahvusparkidesse omastada, kuid siiski...), m6ni oli ma"rksa parem, kui m6ni teine, nagu ikka juhtub, kuid tipphetkeks sai siiski Le Grand Rahvuspargis u"he suure kivimu"raka otsas ka"imine - kivimu"raka suurus, koha atmosfa"a"r, tuul, mis tihti minema puhuda a"hvardas, vaated ookeanile ning laiale tasasele sisemaale...k6rguseks v6is olla miskit kuni 300m'i ja korralik ronimine. Pilte vaadata viitsite, siis ehk na"ete ka sellest kivist pilte - sildistasin a"ra.
Ahnojah - rahvuspark, mida esimestel pa"evadel va"isasime... 6htul j6udsime sinna ning vaatamata pidevale vihmale la"ksime siiski ringi jalutama. Ringka"ik kujunes kuskil 3tunni pikkuseks ning vaatamata hallile pidevale vihmale saime siiski tagasiteel oma seniste elude kummalseimat pa"ikeseloojangut na"htud. Ka piltidel u"leval. Peale tunde vihmapilvede passimist oli see killuke pa"ikest nii a"ge, et pani meid k6iki peatuma. Ja kottpimedas pea tund jalutades avastasin mingil peatushetkel, et olin ka"nguru k6rval. V6i kes muu temalikult minema hu"pata v6is? Okei, t6si on - silmsidet pimeduse t6ttu ei saavutanud.
Mis siis veel? Nalja ja napsu sai. Ka korralik k6rbepidu sai maha peetud. Erapidu koos 7 ku"lalisega. Vaevalt mingit sama suurt pidu 500 v6i enama km'i ulatuses oli.
Autoga oli probleeme ainult alguses, kuid nn "6igetel hetkedel". Probleeme reisiseltskonnaga polnud, vaatamata prantstlaste suurele u"lekaalule - olen senini enam-va"hem prantsuse seltskonnas, a"kki naastes ra"a"gin juba inglise keele asemal konnade keelt.
Jalga vigastasin Antarktikas. V6i va"hemalt soliidsed 40miljonit aastat tagasi murdus Austraalia Antarktikast (v6i vastupidi?) just selles paigas. Niiet saan siiski va"ita, et panin jala ka Antarktikas maha!
Nu"u"dseks tuiskan ku"ll juba kolmandat pa"eva nagu tuul ta"navatel - jalg on ok ning mingeid tu"sistusi ei paista olevat. Arsti juures ka selle pa"rast ei ka"inud. Teinekord panen pildi ka u"les.
Siiaj6udes avastasin, et tegelikult oli mu siingi s6pru ees. Eneselegi teadmata. Kuigi ta"naseks on juba teine seis. Sakslaset s6ber, keda kohtasin Gattonis, ning kes to"o"otsimisest ammu loobunud oli ning kes magas telgis parkides jne on nu"u"d juba p6hja poole teel ja unistab Tai puhkusereisist. Ja siis u"ks jaapanlanna ja"llegi Gattonist.
To"o''otsingud ka"ivad, kuid senini tulemusteta. Ja Nu"u"dseks on reede 6htu ja...aitab kah.
Pilte reisilt na"ete sellele tekstile vajutades.
Perth'i (mis on va"hemalt Austraalia ja t6ena"oliselt ka maailma isoleeritumaid miljonilinnu - ja"rgemine suurlinn on 2000km'i kaugusel jne) j6udsin peale 8pa"evast teekonda. Nii-o"elda kurvilised teed l6ppesid Western Australia/South Austalia piiril a"ra ning tee asendus pikkade sirgetega (k.a. Austraalia pikim teel6ik - 146km'i otse) ning iga 150km'i tagant kaamelite, ka"ngurute ja emude eest hoiatavate liiklusma"rkidega. Ja loomulikult Nullabori platoo - puud olid harulduseks ning horisondini na"gi lihtsalt virvendavat tyhermaad.
Pa"ikeseprillid, mille Austraaliasse j6udes endale hankisin, ning mis oma olemasolu igati 6igustanud on (eriti igavate va"rvivaesete vaadete va"rviku"llasemaks muutmise eest) kaotasid Western Austraaliasse (WA) tulekul oma v6lu veidi - siin on liiv ja pinnas ilma pa"ikeseprillidetagi punakaspruun ja va"rvilisem.
O"o"bisime alati nn vabalt pinnal, kus keegi "majutuse" eest raha ei ku"sinud. Kaks magas autos, kaks telgis. Pooltel kordadel olime siiski ookeani k6rval, kuid juhtus ka suvalise kruusatee k6rval o"o"bimisi. Ka"ngurud, ussid ega emud ei tu"litanud.
Vaatamata sellele tagasihoidlikele elamustingimustele olid nii m6nedki (ka nt avaliku peldiku k6rval) ku"psetatud l6unad/6htuso"o"gid paremad, kui muinasjutt.
Reisi jooksul ka"isime pea iga pa"ev rahvusparkides (kuigi too rahvuspargi su"steem on ku"ll ku"sima"rke tekitav - iga rahvuspargi ku"lastus maksab 8-11 dollarit. On v6imalik ka nn aastane pa"a"se rahvusparkidesse omastada, kuid siiski...), m6ni oli ma"rksa parem, kui m6ni teine, nagu ikka juhtub, kuid tipphetkeks sai siiski Le Grand Rahvuspargis u"he suure kivimu"raka otsas ka"imine - kivimu"raka suurus, koha atmosfa"a"r, tuul, mis tihti minema puhuda a"hvardas, vaated ookeanile ning laiale tasasele sisemaale...k6rguseks v6is olla miskit kuni 300m'i ja korralik ronimine. Pilte vaadata viitsite, siis ehk na"ete ka sellest kivist pilte - sildistasin a"ra.
Ahnojah - rahvuspark, mida esimestel pa"evadel va"isasime... 6htul j6udsime sinna ning vaatamata pidevale vihmale la"ksime siiski ringi jalutama. Ringka"ik kujunes kuskil 3tunni pikkuseks ning vaatamata hallile pidevale vihmale saime siiski tagasiteel oma seniste elude kummalseimat pa"ikeseloojangut na"htud. Ka piltidel u"leval. Peale tunde vihmapilvede passimist oli see killuke pa"ikest nii a"ge, et pani meid k6iki peatuma. Ja kottpimedas pea tund jalutades avastasin mingil peatushetkel, et olin ka"nguru k6rval. V6i kes muu temalikult minema hu"pata v6is? Okei, t6si on - silmsidet pimeduse t6ttu ei saavutanud.
Mis siis veel? Nalja ja napsu sai. Ka korralik k6rbepidu sai maha peetud. Erapidu koos 7 ku"lalisega. Vaevalt mingit sama suurt pidu 500 v6i enama km'i ulatuses oli.
Autoga oli probleeme ainult alguses, kuid nn "6igetel hetkedel". Probleeme reisiseltskonnaga polnud, vaatamata prantstlaste suurele u"lekaalule - olen senini enam-va"hem prantsuse seltskonnas, a"kki naastes ra"a"gin juba inglise keele asemal konnade keelt.
Jalga vigastasin Antarktikas. V6i va"hemalt soliidsed 40miljonit aastat tagasi murdus Austraalia Antarktikast (v6i vastupidi?) just selles paigas. Niiet saan siiski va"ita, et panin jala ka Antarktikas maha!
Nu"u"dseks tuiskan ku"ll juba kolmandat pa"eva nagu tuul ta"navatel - jalg on ok ning mingeid tu"sistusi ei paista olevat. Arsti juures ka selle pa"rast ei ka"inud. Teinekord panen pildi ka u"les.
Siiaj6udes avastasin, et tegelikult oli mu siingi s6pru ees. Eneselegi teadmata. Kuigi ta"naseks on juba teine seis. Sakslaset s6ber, keda kohtasin Gattonis, ning kes to"o"otsimisest ammu loobunud oli ning kes magas telgis parkides jne on nu"u"d juba p6hja poole teel ja unistab Tai puhkusereisist. Ja siis u"ks jaapanlanna ja"llegi Gattonist.
To"o''otsingud ka"ivad, kuid senini tulemusteta. Ja Nu"u"dseks on reede 6htu ja...aitab kah.
Pilte reisilt na"ete sellele tekstile vajutades.
Thursday, March 4, 2010
Adelaide - Perth.
Niisiis - eile leidsin seltskonna, kes plaanivad kahe autoga siit Adelaide uimasemast linnamiljo"o"st Perth'i kanti p6rutada. Sain ka end vaatamata lubade olemasoluta auto peale sokutada ning peale viimast putitust (mingi pool tundi tagasi ka"is auto ja"lle mehaaniku juures) v6ime vast liikuma hakata.
Millal Perthi j6uame, kus o"o"bime jne selgub alles tee peal. Ongi parem vast.
Ehk need on siis t6ena"oliselt viimased read enne ca 2900 km'i pikkus tu"hermaa la"bimist ja osariigi vahetust. Ja digikaamera aku on ka pooltu"hi/poolta"is...see on ka ainus asi, mis "muret" teeb. U"leja"a"nu - kuna konkreetseid plaane ju pole - eriti muretsema ei pane. Ahjaa, reisiseltskonnaks on prantslased. Oui.
Seniks-kuniks.
Millal Perthi j6uame, kus o"o"bime jne selgub alles tee peal. Ongi parem vast.
Ehk need on siis t6ena"oliselt viimased read enne ca 2900 km'i pikkus tu"hermaa la"bimist ja osariigi vahetust. Ja digikaamera aku on ka pooltu"hi/poolta"is...see on ka ainus asi, mis "muret" teeb. U"leja"a"nu - kuna konkreetseid plaane ju pole - eriti muretsema ei pane. Ahjaa, reisiseltskonnaks on prantslased. Oui.
Seniks-kuniks.
Subscribe to:
Posts (Atom)