Monday, October 4, 2010

Phnom Penh.

M6tlesin vahelduseks siis yldistavalt ka siinset elukest kirjeldada, mitte ainult oma "otsest kokkupuutest".

Mis esimeste asjadena siinses kultuuris silma paista v6iks? S6ltub vast eelnevast - kus oli su eelmine peatus, mida sa seal na"gid-kogesid-6ppisid...

Inimesed : Kambodsa na"itel tahaks kyll tulistada, et "vaesus teeb inimesed ehedamaks". S6ber, kellega Austraalias kohtasin ning kes siinset regiooni reisimiseks soojalt soovitas, ytles, et siin on inimesed r66msamad-ehedamad (vaatamata nende ha"mmastavalt verise ja vaesele la'himinevikule). Must ja raske minevik 6petab ehk olevikku enam hindama, eriti, kui elu kasv6i karvav6rra jagu parem on "eilsest". Isiklikult ma siinseid inimesi just nii optimistlikult ei hindaks, nagu mu s6ber, kuid samas pole ka erilist na"idet mul tuua, miks vastupidi m6elda.

Igapa"evast eluymbritseb vaesus ja l6putu sagimine. Vasesuse kohta, et parem on neid yhedollarilisi siiski pigem jagada, kui neid 6llele raisata - seda hoiakut on raske hoida, eriti mul, kellel meeldib ta"navatel segamatult liikuda, mitte kunagi seisma ja"a"da. Kuid 6pin vaikselt.
Sagimise-liikumise-(ir)ratsinaalsuse kohta seda, et ka need, kellel ehk euroopa silmavaate ja"rgi Eu's muud teha poleks, kui abiraha anuda, on siin tegevuses. V6i va"hemalt tundub nii. Yksk6ik, kui palju (va"he) teha pole.
Nt (rikkas) Malaisiaski oli kookoselastiga autokasti tyhjendamas 3 tegelast (ok, kolmanda tegevus oli vaatlemine) - selle asemel, et kivik6va koorega kookos lihtsalt maha visata, visati see teise tegelase ka"tte, kes selle lihtsalt maha viskas. V6i noh, lihtsamini o"eldes : igat asja ei pea yksi tegema - v6ib ka teisi kaasata, et neid tegevuses hoida (?).

Bangkokis v6i siin, Phnom Penh'iski ringi jalutades ma"rkad, et inimesi on tegevusse (to"o"sse) enam kaasatud, kui ehk vajalik na"ib. Lihtsalt huvitav la"henemine.

Liiklus on ka pikk-pikk teema : aga lihtsustatult o"elduna peab nentima, et reeglite mittevajalikkusele liiklus linnas to"o"tab (kindlasti logisedes, mitte perfektselt) - pole veel ytegi avariid na"inud ja muide, siin Kambodsas on liiklus ma"rksa "s6bralikum", kui Malaisias, Taimaal. isegi tuk-tukid ja motikad s6idavad rahulikumalt ja teed yletades on nende juhtidest v6imalik "aru saada" - st Kualas me lihtsalt jooksime yle tee iga kord, kui motikaid silmapiiril terendamas na"gime, kuid siin on asi veidi turvalisem. V6i va"hemalt tundub nii.
Muide, enam kui poole ajast ta"naval liikudes tuleb ta"ispargitud k6nnitee asemel (va"hemalt siin) autotted kasutada ja end motikate-autode vahele a"ra mahutada. V6tab aega, kuid ta"naseni on olnud kolm "napikat" (mis polnud ka teab, mis NAPIKAD) aga nyydseks olen ilusti a"ra harjunud. Omamoodi turvalisem, kui AU's/EU's, kui systeemiga a"ra harjuda. Igatahes, siin v6iksin isegi load a"ra teha - siinse regiooni liiklussysteemist on hullem ainult India-Hiina vne. St siis keskklass "viimases klassis" :)

Ilm on olnud kuum ja vahelduva eduga tormine. Nii siin, kui Malaisias. Lihtsalt Bangkokis ja siin, Phnom Penh'is on torm yle pa"eva ja vihma sajab iga 6htu. Korralikud padukat ja pole harvad juhud, kui peale vihma sompad pahkluuni lombis, et kas koju v6i yle tee saada. Yhe (tegelikult kahe ja"rjestikuse) tormi ka"es sai ka mu kaamera l6puks "viga" ja display l6petas peale pa"evast agooniat to"o"tamise, aga nyydseks on korras.

Ja nyyd millestki ta"iesti erinevast :

Vaatamata selle riigi 66vastavast la"himinevikule: Pol Pot ja Khmer Rouge (ehk siis kommunismi v6it imperialismi yle aka USA yle) ja 5 aastat sellist verd ja sadismi, et l6igub ka enamik apaatsete inimeste sydameid. Ka"isin-vaatasin ka siinse kapitali k6ige "verisemad" kohad yle. Ohjah. Inimloom on ikka uskumatu kyll. Nt endine (piinamis)vangla, mida ta"na kylastasin, hoidis endas 5 aasta jooksul enam, kui 10 000 inimest, kellest k6va 99,9% sealt eluga va"lja ei tulnud. On antud numbreid, et 17 000st vangistatust ja"id 7 ellu (Khmer Rouge ohvreid oli selle viisaastakuga miljonites!!!) . Kuna riik oli vaene juba enne seda 'suurt v6itu", siis polnud ka piinamisriistadeks mitte midagi utoopilist, vaid k6ige igapa"evasemat. Lapsed leidsid oma l6pu kolju vastu puutyve purustatuna, ja mehed-naised mis iganes piinamise tagaja'rjena.
sellise ka"itumise p6hjused (aka vangistamise peap6hjus) oli intelligents va"lja juurida nn 't6ena"olise vastupanuliikumise takistamiseks'' jne - ajalugu peaks piisavalt sarnaseid "p6hjuseid' teadma...Yks p6hjus oli ka teisis6nu "juhi" usalduse puudumine oma rahva vastu.

Ahkurat, kui r6ve ja verine na"ide ja"lle la"hiajaloost. Muide, Pol Pot suri 1998 sydamerabandusse (minu jaoks yllatus, ootasin atendaati vms) ning turiste ro"o"viti (enamus juhtudel ka hiljem tapeti) siin 90te keskpaikugi.

Aga Pol Pot'i surmaga proovib Kambodsa oma ta"nase poliitikaga veidikenega naeratustki siinsesse igapa"evaellu tuua. Ehk siis progress minevikust lahtisaamiseks on to"o"s ja Phnom Penh v6tab vaikselt-vaikselt (vast la"heb oma 10-15aastat veel nt Bangkokile ja"rgi j6udmiseks) ilmet: pearaudteejaam on remondis (mingit rongiliiklust ei ole la"himinevikus toimunud- bussid funkavad), ostukeskuste asemel (pole siin yhtegi na"inud!) 6itsevad turud, taksod linnapildis pole ka tihe na'htus, autoteed alles saavad tulevikus teedeks (va tee, mida mo"o"da Taimaalt Siem reap'i j6udsin - ainult paar aastat tagasi oli see yks sitemaid teid siin kus tuli aegajalt ka k6vadest yleujutustest la"bi s6ita, et Siem Reap'i j6uda) aga nyydseks on see kena ametlik maantee. Ja noh, mnt'd on vast liigeldavad ja linnasiseselt ka nyyd asi NII hull pole, kuid annab aimu. Aga teed teedeks : Autodest on pupolaarsemad kas Lexus v6i Toyota - pole vist vaja mainida, et vaesemal/keskklassil on kas motikas v6i tuk-tuki a'ri. Viimastega liiklemine on 5 korda kiirem ja lihtsam, kui autodega (va maanteed vast).

6htutid s6idavad siin ta"navatel siiski propaganda(???)matikad, kelle ruuporitest Khmeri keelseid ylemisi korduvalt kuulda v6ib. Aeg-ajalt ka inglise keelseid loosungeid, millest (ta"nu kohalikule - v6i, heh, ruupori - aksendile) ma polegi aru saanud. On veel paljust kirjutada...

Ta"na olympiastaadiumil yritas minuga ra'a"kima hakata yks rikkamasse (v6i vahemalt soliidsesse keskklassi) kuuluv vanaha"rra, kes mind prantslaseks yritas liigitada. Vestlus eriti pikaks ei veninud ning arusaamine oli yhepoolne, mis aga selle episoodi eriliseks tegi oli mu kujutusv6ime.
Nimelt "meenutas" too tegelane mulle siinse Pol Pot'i aja kuulsaima (loe :veriseima) ka"ega tegelast, kelle ka"sul ennistkylastatud vanglas k6ik toimuma hakkas. Igatahes, tema vanus ja na'gu v6iks, mulle, kui eurooplasele Duce'ga sarnane tunduda. Ning tema hetkesest saatusest pole mul ka aimugi - ehk surnud, kuid vaevalt, et vanglas. Kui elus ja Phnom Penh'is, siis ehk vahetasin vanakuradiga ise paar s6na ja siis see naeratus, mis tal na"os oli, ta"hendaks hoopis midagi sygavamat... Oh, kujutusv6ime :)

No comments: